2022-12-26 22:28:03

"Thorgal" to komiks wydawany pierwotnie odcinkowo w belgijskim czasopiśmie "Le Journal de Tintin". Autorami byli Jean Van Hamm - scenarzysta belgijskiego pochodzenia i Grzegorz Rosiński - polski rysownik. Premiera miała miejsce w 1977 roku. Praca na tyle spodobała się czytaczom, że od 1980 roku komiks zaczął być wydawany w niezależnych tomach przez wydawnictwo Le Lombard. Pierwotni autorzy pracowali nad serią do 2006 roku przez Hamm'a i do 2018 roku przez Rosińskiego. Następnie ich zadania przejęli Yves Sente, Xavier Dorison i Yann w roli scenarzystów i Fred Vignaux jako rysownik.


Fabuła komiksu opowiadała pierwotnie głównie o Thorgalu, z czasem seria rozbudowałą się tak, że więcej czasu poświęcono również innym bohaterom np. jego synowi. Thorgal był mężczyzną, którego w dzieciństwie przygarnęli i wychowali wikingowie. Nie znał swojego pochodzenia. Wdał się w romans z Aatricią - córką swojego wodza Gandalfa Szalonego, za co ten skazał go na śmierć. Życie ratuje mu Slivia, Thorgal ostatecznie zabija ojca ukochanej, a z nią samą żeni się. Tak zaczyna się cała historia, kontynuowana przez wiele lat po dziś dzień.


Akcja ma miejsce w czasach średniowiecznych. Pełna jest nordyckiej kultury, czarów i zaklęć. Komiksy zostały wydane w formie powieści dzięki Amélie Sarn i francuskiemu wydawnictwu Éditions Milan. Okładki książek stworzył Grzegorz Rosiński. W 2011 roku pojawiła się pierwsza część przełożona na język polski "Dziecko z gwiazd,", a rok później druga "Wyprawa do krainy cieni". W 2014 roku ukazało się świetne słuchowisko gdzie w rolę Thorgala wciela się wspaniały aktor dubbingowy Jacek Rozenek. Można go kojarzyć minimum z podkładania głosu do gier i audiobooków z "Wiedźmina", chociaż oczywiście ma on na swoim koncie wiele innych, wspaniałych ról. Poza nim wystąpili, Maria Niklińska, Agnieszka Więdłocha, Sonia Bohosiewicz, Arkadiusz Jakubik i Mirosław Czyżykiewicz. Myślę, że same nazwiska tych uznanych aktorów zachęcą niejedną osobę do zapoznania się ze słuchowiskiem. Znaczek pocztowy "Thorgal" w bloku


Autorem projektu grafiki znaczka jest Agnieszka Sancewicz. Do emisji trafi ich 100 000 sztuk w blokach o wymiarach 54 x 86 mm. Każdy ze znaczków będzie mieć wymiary 31,25 x 43 mm. Wydrukowane zostaną techniką offsetową na papierze fluorescencyjnym. Na znaczkach widać postacie z komiksu Thorgal, nad nimi oznaczenie Polskiej Wytwórnii Papierów Wartościowych, roku emisji 2022, autorki grafiki, Polski jako emitenta i nominału 8 złotych.Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Thorgal

https://filatelistyka.poczta-polska.pl/sklep_pl/index.php5

Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.