2023-05-15 21:39:22

Począwszy od 4 kwietnia 2023 roku, Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy upamiętniający Stanisława Wojciechowskiego, drugiego prezydenta II Rzeczypospolitej Polskiej, w stulecie objęcia przez niego tego urzędu. Stanisław Wojciechowski (ur. 20 listopada 1869 w Kcyni, zm. 9 kwietnia 1953 w Gołąbkach) był polskim politykiem i działaczem. W latach 1922–1926 obejmował urząd drugiego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.


Kim był Stanisław Wojciechowski?

Stanisław Wojciechowski (1869–1953) był drugim prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, pełniąc urząd w latach 1922–1926. Urodził się w Kaliszu w szlacheckiej, lecz ubogiej rodzinie. Z ojcem walczącym w powstaniu styczniowym. Edukację rozpoczął w męskim gimnazjum w Kaliszu, a następnie studiował na Wydziale Fizyko-Matematycznym Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Jego działalność polityczna i społeczna zaczęła się już podczas studiów, gdy zaangażował się w tajne organizacje niepodległościowe, a także w ruch robotniczy. Był jednym z założycieli Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS) w 1892 roku. Wojciechowski był aktywnym uczestnikiem walki o niepodległość Polski, co ostatecznie skłoniło go do emigracji do Szwajcarii, Francji, a potem do Wielkiej Brytanii, gdzie kontynuował działalność polityczną.

W trakcie I wojny światowej wrócił do Polski, gdzie zaangażował się w działalność Komitetu Narodowego Polskiego, a od stycznia 1919 do czerwca 1920 roku pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych. W 1921 roku dołączył do Polskiego Stronnictwa Ludowego „Piast”, a rok później został wybrany na prezydenta Polski.


Prezydentura Stanisława Wojciechowskiego

Jego prezydentura, choć pozbawiona większego oparcia politycznego, była okresem ważnym dla młodej Polski. Wojciechowski wykazywał się znaczącą aktywnością w roli głowy państwa, ale jego prezydentura zakończyła się w wyniku przewrotu majowego w 1926 roku, który doprowadził do dymisji i zakończenia jego kariery politycznej. Po jej zakończeniu Wojciechowski poświęcił się działalności spółdzielczej oraz pracy naukowej, wykładając w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Wyższej Szkole Handlowej, a także zarządzając Spółdzielczym Instytutem Naukowym.

W opinii publicznej i historyków Wojciechowski pozostaje często postacią nieco kontrowersyjną. Brakowało mu charyzmy i autorytetu, co szczególnie uwidoczniło się podczas kryzysów politycznych. Pomimo tego, uznawany jest za skromnego, cichego i uczciwego patriotę, co nierzadko podkreślają nawet jego krytycy. Wojciechowski był uznawany za jednego z najbardziej wpływowych polityków II Rzeczypospolitej. Był postrzegany jako człowiek kompromisu, który potrafił pogodzić różne frakcje polityczne. Był także zwolennikiem współpracy z Zachodem.



Znaczek pocztowy Stanisław Wojciechowski - drugi prezydent II RP

Znaczek pocztowy Stanisław Wojciechowski - drugi prezydent II RP



Znaczek pocztowy Stanisław Wojciechowski

Znaczek pocztowy poświęcony Stanisławowi Wojciechowskiemu, drugiemu prezydentowi II RP, został wydany przez Pocztę Polską 4 kwietnia 2023 roku. Projekt znaczka jest autorstwa Jana Konarzewskiego i przedstawia wizerunek prezydenta Wojciechowskiego na tle głównego wejścia do budynku Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Emisja ta upamiętnia 100. rocznicę objęcia przez niego urzędu prezydenta RP.

Znaczek wydrukowano techniką rotograwiury na papierze fluorescencyjnym, ma format 40,5 x 54 mm i jest oferowany w arkuszach po 35 sztuk. Nakład wynosi 126 000 sztuk, a wartość pojedynczego znaczka to 3,90 zł. Dodatkowo do znaczka została wydana koperta Pierwszego Dnia Obiegu (FDC), zawierająca papierową wersję orędzia Wojciechowskiego do rodaków.


Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.