Począwszy od 4 kwietnia 2023 roku, Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy upamiętniający Stanisława Wojciechowskiego, drugiego prezydenta II Rzeczypospolitej Polskiej, w stulecie objęcia przez niego tego urzędu. Stanisław Wojciechowski (ur. 20 listopada 1869 w Kcyni, zm. 9 kwietnia 1953 w Gołąbkach) był polskim politykiem i działaczem. W latach 1922–1926 obejmował urząd drugiego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Stanisław Wojciechowski (1869–1953) był drugim prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, pełniąc urząd w latach 1922–1926. Urodził się w Kaliszu w szlacheckiej, lecz ubogiej rodzinie. Z ojcem walczącym w powstaniu styczniowym. Edukację rozpoczął w męskim gimnazjum w Kaliszu, a następnie studiował na Wydziale Fizyko-Matematycznym Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
Jego działalność polityczna i społeczna zaczęła się już podczas studiów, gdy zaangażował się w tajne organizacje niepodległościowe, a także w ruch robotniczy. Był jednym z założycieli Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS) w 1892 roku. Wojciechowski był aktywnym uczestnikiem walki o niepodległość Polski, co ostatecznie skłoniło go do emigracji do Szwajcarii, Francji, a potem do Wielkiej Brytanii, gdzie kontynuował działalność polityczną.
W trakcie I wojny światowej wrócił do Polski, gdzie zaangażował się w działalność Komitetu Narodowego Polskiego, a od stycznia 1919 do czerwca 1920 roku pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych. W 1921 roku dołączył do Polskiego Stronnictwa Ludowego „Piast”, a rok później został wybrany na prezydenta Polski.
Jego prezydentura, choć pozbawiona większego oparcia politycznego, była okresem ważnym dla młodej Polski. Wojciechowski wykazywał się znaczącą aktywnością w roli głowy państwa, ale jego prezydentura zakończyła się w wyniku przewrotu majowego w 1926 roku, który doprowadził do dymisji i zakończenia jego kariery politycznej. Po jej zakończeniu Wojciechowski poświęcił się działalności spółdzielczej oraz pracy naukowej, wykładając w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Wyższej Szkole Handlowej, a także zarządzając Spółdzielczym Instytutem Naukowym.
W opinii publicznej i historyków Wojciechowski pozostaje często postacią nieco kontrowersyjną. Brakowało mu charyzmy i autorytetu, co szczególnie uwidoczniło się podczas kryzysów politycznych. Pomimo tego, uznawany jest za skromnego, cichego i uczciwego patriotę, co nierzadko podkreślają nawet jego krytycy. Wojciechowski był uznawany za jednego z najbardziej wpływowych polityków II Rzeczypospolitej. Był postrzegany jako człowiek kompromisu, który potrafił pogodzić różne frakcje polityczne. Był także zwolennikiem współpracy z Zachodem.
Znaczek pocztowy Stanisław Wojciechowski - drugi prezydent II RP
Znaczek pocztowy poświęcony Stanisławowi Wojciechowskiemu, drugiemu prezydentowi II RP, został wydany przez Pocztę Polską 4 kwietnia 2023 roku. Projekt znaczka jest autorstwa Jana Konarzewskiego i przedstawia wizerunek prezydenta Wojciechowskiego na tle głównego wejścia do budynku Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Emisja ta upamiętnia 100. rocznicę objęcia przez niego urzędu prezydenta RP.
Znaczek wydrukowano techniką rotograwiury na papierze fluorescencyjnym, ma format 40,5 x 54 mm i jest oferowany w arkuszach po 35 sztuk. Nakład wynosi 126 000 sztuk, a wartość pojedynczego znaczka to 3,90 zł. Dodatkowo do znaczka została wydana koperta Pierwszego Dnia Obiegu (FDC), zawierająca papierową wersję orędzia Wojciechowskiego do rodaków.