2023-03-13 22:25:57

Kim był Emil Korytko?

Emil Korytko był polskim etnografem, powstańcem i działaczem niepodległościowym urodzonym 7 września 1813 roku we Lwowie. Studiował filozofię i walczył w powstaniu listopadowym 1830-1831, po czym zaangażował się w działalność konspiracyjną. To doprowadziło do jego aresztowania. Po ponad dwuletnim śledztwie i więzieniu został zesłany do Lublany w Kranjskiej na terenie dzisiejszej Słowenii. Tam zasłynął jako znaczący etnograf, filolog i tłumacz.

Korytko zebrał i opublikował kolekcje słoweńskich pieśni ludowych oraz szczegółowo opisał zwyczaje ludowe Kranjskiej, co miało istotny wpływ na wzajemne zrozumienie kulturowe między Polakami a Słoweńcami. Zmarł młodo 31 stycznia 1839 roku, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo w postaci pięciotomowego dzieła "Slovenske pésni krajnskiga naroda". Jego prace były ważnym wkładem w rozwój etnografii i folklorystyki, a także w proces kształtowania narodowej tożsamości Słowenii.

"Slovenske pésni krajnskiga naroda" ukazało się po jego śmierci, stanowiąc pięciotomowe dzieło, które zawiera bogaty zbiór pieśni ludowych, a także opisy zwyczajów i tradycji kulturowych Słowenii z tego okresu. Publikacja ta jest obecnie dostępna w domenie publicznej, co oznacza, że prawa autorskie na nią wygasły, czyniąc ją dostępną dla szerokiego grona odbiorców zainteresowanych historią i kulturą ludową Słowenii.


Dlaczego Emila Korytko zesłano do Słowenii?

Emil Korytko został zesłany do Słowenii (ówczesnej Kranjskiej) w ramach kary za jego aktywny udział w działalności konspiracyjnej i niepodległościowej w okresie po powstaniu listopadowym. Jego zaangażowanie w ruch narodowo-wyzwoleńczy przeciwko zaborcom było bezpośrednią przyczyną aresztowania. W owych czasach zesłanie stanowiło powszechną praktykę karną wobec działaczy politycznych i społecznych, którzy sprzeciwiali się porządkowi narzucanemu przez zaborcze władze. Wybór miejsca zesłania takiego jak Słowenia był często podyktowany chęcią izolacji politycznej i fizycznej zesłanych od ich ojczyzny i potencjalnych ośrodków oporu.

Słowenia będąca wówczas częścią Cesarstwa Austriackiego zapewniała taką izolację, będąc jednocześnie pod kontrolą monarchii habsburskiej. To istotne bo ta dążyła do uniemożliwienia zesłańcom kontynuowania ich działalności patriotycznej. Mimo tego, pobyt Korytki w Słowenii zaowocował jego głębokim zainteresowaniem lokalną kulturą i tradycją, co z kolei przyczyniło się do zbliżenia polsko-słoweńskich relacji kulturowych przez jego prace etnograficzne.


Znaczek pocztowy poświęcony postaci Emila Korytko - emisja z dnia 6 marca 2023 roku

Znaczek pocztowy poświęcony postaci Emila Korytko - emisja z dnia 6 marca 2023 roku



Jak wygląda znaczek pocztowy w temacie Emil Korytko?

Znaczek pocztowy poświęcony Emilowi Korytko został wydany 6 marca 2023 roku. Z wartością nominalną 3,90 zł, co świadczy o jego przeznaczeniu do krajowej korespondencji. Projekt znaczka autorstwa Marko Praha przedstawia profil Emila Korytki na tle rękopisu jednego z jego wierszy, co podkreśla jego związek z literaturą i etnografią. Walor wydrukowano techniką offsetową, co zapewnia wysoką jakość graficzną i kolorystyczną. Znaczek wyprodukowano na papierze fluorescencyjnym, który pod światłem UV wykazuje specyficzne właściwości świecenia Każdy egzemplarz ma wymiary 31,25 x 51 mm, co jest typowym rozmiarem dla współczesnych znaczków pocztowych. Został wydany w nakładzie 128.000 sztuk. To świadczy o ograniczonej dostępności i potencjalnej wartości kolekcjonerskiej.

Arkusze sprzedażne zawierają 8 znaczków ułożonych w dwa rzędy po 4 sztuki, co ułatwia ich prezentację i przechowywanie. To wydanie jest cennym uznaniem dla wkładu Emila Korytko w rozwój etnografii i wzajemne zrozumienie międzykulturowe, a także dla jego roli w polskim i słoweńskim dziedzictwie narodowym. Wprowadzenie tego znaczka do obiegu pocztowego podkreśla ważność pamięci o postaciach, które przyczyniły się do budowania więzi między narodami.


Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.