2022-12-12 21:40:24

Mikołów to ponad 40-tysięczne miasto położone w województwie śląskim. Pierwsza wzmianka o nim pojawiła się w 1222 roku w dokumencie, w którym wspomniano kasztelana mikołowskiego. Dzięki temu wiadomo, że w tym czasie był to już gród z siedzibą urzędnika właśnie takiej godności. Prawa miejskie uzyskało w 1276 roku, a powtórne w 1300 roku. Herb Mikołowa
Nazwa miejscowości najprawdopodobniej pochodzi od imienia Mikołaj. Nie jest jednak wiadome, to o którego dokładnie chodzi. Najbardziej pewne wersje wedle historyków i danych są dwa. 


Pierwszy to Mikołaj z Miry czyli ten, na którym opiera się historia o bogaczu, który rozdawał po kryjomu dobra ubogim i historia jego życia stała do podwalinami do powstania tej o Świętym Mikołaju. Tropem, który tego dowodzi jest istnienie w miejscowości kapliczki pod wezwaniem właśnie tego świętego. Drugi trop to powstanie nazwy od jakiegoś niewskazanego konkretnie Mikołaja, który mógł być na tych terenach jakimś panem czy dziedzice. Był to czas, w którym imię to ludowo brzmiało Mikula, a pierwotne nazwy miasto to były Miculow, Mikulau, Mikulow, Mikułów.


Z Mikołowem związana jest też legenda. Podobno do miasta pewnego razu trafili handlarze bydła i zatrzymali się tam na nocleg. Tej samej nocy ich zwierzęta pochorowały się, a struchlali przedsiębiorcy zaczęli modlić się do świętego Mikołaja jako ostatniej deski ratunku. Obiecali mu wybudowanie kaplicy jego imienia jeśli tylko ich zwierzęta ozdrowieją. Tak się stało i handlarze dotrzymali słowa. Historia ta jednak nie ma żadnego poparcia w danych historycznych.


Ratusz w Mikołowie pochodzi z 1872 roku. Powstał po tym jak w wyniku pożaru 20 maja 1794 roku spłonął budynek, który poprzednio pełnił tę rolę. Nowy budowany był przez dwa lata i charakteryzuje się stylem neorenesansowym. W 1890 roku dobudowano do niego kolejne budynki i obecnie wyglądem przypomina nieco zamek. Znajduje się w zachodniej części miejskiego rynku. Obecnie w ratuszu mieści się siedziba Urzędu Miejskiego.Znaczek pocztowy z mikołowski ratuszemAutorem grafiki znaczka poświęconego Mikołowi jest Adam Kultus. Znajduje się na niej neorenesansowy ratusz w Mikołowie. Każdy z walorów ma wymiary 43 x 31,25 mm. Na arkusikach sprzedażnych mieści się po 12 sztuk. Łącznie do sprzedaży trafi 144 000 egzemplarzy. Wydrukowano je techniką offsetową na papierze fluorescencyjnym.Źródła:

https://filatelistyka.poczta-polska.pl/sklep_pl/index.php5

https://pl.wikipedia.org/wiki/Miko%C5%82%C3%B3w

https://fotopolska.eu/Ratusz_Mikolow


Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.