W październiku 1940 roku narodziło się miejsce, które stało się nie tylko symbolem tragedii, ale i niewyobrażalnej odwagi. Było to utworzone przez Niemców Getto Warszawskie. Utworzone przez niemieckie władze okupacyjne, miało na celu izolację i eksploatację ludności żydowskiej. To tu, w ograniczonych murami przestrzeniach, życie codzienne zmagało się z ciągłym zagrożeniem, a desperacja mieszała się z nadzieją na przetrwanie. Rozpoczęcie deportacji i masowych mordów w 1942 roku przerodziło się w żydowski ruch oporu, kulminując w powstaniu kwietniowym 1943 roku – największym akcie zbrojnego oporu Żydów przeciwko niemieckiemu okupantowi. Historia getta warszawskiego to opowieść o stracie, heroizmie i niezłomnej woli życia, która zasługuje na nieustanne przypominanie i upamiętnienie.
Utworzenie Getta Warszawskiego w październiku 1940 roku było wynikiem szeregu decyzji i działań niemieckich władz okupacyjnych, mających na celu izolację i eksploatację ludności żydowskiej. Proces ten rozpoczął się już na początku 1940 roku, kiedy to niemiecka administracja zaczęła izolować tzw. dzielnicę północną Warszawy, zamieszkaną w większości przez Żydów. Stało się to pod pretekstem rzekomego zagrożenia epidemią tyfusu. Pomimo początkowych rozważań o skupieniu wszystkich Żydów w dystrykcie lubelskim, zdecydowano o utworzeniu żydowskiej dzielnicy mieszkalnej w Warszawie. Ostatecznie, decyzja o utworzeniu getta została ogłoszona w październiku 1940 roku przez gubernatora dystryktu warszawskiego Ludwiga Fischera. Wymusiła ona na setkach tysięcy ludzi zmianę miejsca zamieszkania w ciągu kilku tygodni.
Masowe deportacje i mordy w getcie warszawskim miały miejsce w szczególności między lipcem a wrześniem 1942 roku, gdzie około 300 tys. Żydów zostało deportowanych lub zamordowanych. Doprowadziło to do utworzenia żydowskiego ruchu oporu. W reakcji na te deportacje, żydowskie organizacje podziemne stworzyły Żydowską Organizację Bojową (ŻOB) oraz Żydowski Związek Wojskowy (ŻZW), przygotowując się do zbrojnego powstania. Pomimo ograniczonego dostępu do broni i wsparcia zewnętrznego, zorganizowały one powstanie w kwietniu 1943 roku, które, chociaż ostatecznie zostało stłumione przez Niemców, stało się symbolem heroizmu i niezłomnej walki żydowskiego ruchu oporu.
19 kwietnia 2023 roku przypada 80. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Powstanie było największym aktem zbrojnego oporu Żydów w okupowanej Europie i jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Powstanie rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku, kiedy oddziały Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) zaatakowały oddziały niemieckie w getcie warszawskim. Powstańcy walczyli przez 27 dni, a ich opór zakończył się 16 maja. W czasie powstania Niemcy zniszczyli niemal całe getto warszawskie i zamordowali tysiące Żydów.
Powstanie w getcie warszawskim było symbolem oporu Żydów przeciwko nazistowskiemu terrorowi. Powstańcy pokazali, że nawet w najtrudniejszych momentach nie tracili nadziei i byli gotowi walczyć o swoją wolność. 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim to okazja do przypomnienia o tej ważnej historii i uczczenia pamięci ofiar. Powstanie jest symbolem odwagi i niezłomności Żydów, którzy walczyli o swoją wolność.
Znaczek pocztowy w temacie 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
W 2023 roku, z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek okolicznościowy. Projekt autorstwa Rocha Stefaniaka przedstawia oficjalny logotyp obchodów. Nominał znaczka wynosi 3,90 zł, a jego nakład osiągnął 128.000 sztuk. Znaczek został wyprodukowany techniką offsetową przez PWPW S.A. na papierze fluorescencyjnym, co umożliwia jego wyróżnienie pod światłem UV. Ząbkowanie znaczka to ZG 11,5:11,5d (ramka) z dodatkową perforacją w kształcie koła, co nadaje mu unikalny charakter.
Format znaczka to koło o średnicy 40 mm, a całość jest prezentowana w arkuszach sprzedażnych zawierających 8 sztuk. Taka forma prezentacji i szczegółowe parametry techniczne czynią go interesującym obiektem dla kolekcjonerów i znawców filatelistyki. Data obiegu tego znaczka to 19 kwietnia 2023 roku, co symbolicznie łączy go z datą rocznicową.