• Blog
  • /
  • Nowości wydawnicze
  • /
  • Niemiecki obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942-1945) - emisja z dnia 8.12.2022 roku
2022-12-05 22:26:03

Niedługi czas minął od zakończenia I wojny światowej gdy Polska musiała zmierzyć się z jej następczynią. W wyniku haniebnych porozumień między Trzecią Rzeszą a Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich, 1 września 1939 roku Niemcy zaatakowały nasz kraj. Niedługo później dołączyła do nich Rosja mając za nic postanowienia z paktu o nieagresji. Natychmiastowe odparcie agresorów było niemożliwe dla kraju, który ledwo co zdążył odzyskać swoją niepodległość i pamiętał jeszcze poprzednie ataki. 


W 1942 roku stworzono niemiecki obóz dla polskich dzieci w Łodzi przy ulicy Przemysłowej. Było to tak naprawdę obóz koncentracyjny, w którym były bite, torturowane, głodzone, narażone na epidemie i zmuszane do niewolniczej pracy. Pomysłodawcą był Alvin Brockmann, który piastował stanowisko w Urzędzie do spraw młodzieży w Katowicach. Do łódzkiego obozu trafiały dzieci podejrzewane za wystąpienia przeciwko okupantom, a także te których rodzice byli aresztowani lub trafili do obozów. Część osób z ruchu oporu była zmuszana do podpisania lojalek pod groźbą, że ich pociechy trafią do łódzkiego getta. 


Miejsce było przeznaczone dla osób wieku od dwunastu do szesnastu lat. Jednak tylko w teorii, ponieważ trafiały tam nawet kilkulatki. Szacuje się, że w latach 1942-1945 przebywało tam około 2 000 - 3 000 młodych osób. Zakończenia II wojny światowej i przerwania obozowych cierpień doczekało około 900 dzieci. Przypuszczalnie w wyniku wyniszczenia fizycznego i psychicznego, tortur lub bezpośrednich zabójstw w obozie śmierć poniosło około 200 osób. Co smutne udało się poznać tożsamość zaledwie 1/3 z zabitych. Dokładne liczby nie są znane, ponieważ wiele dokumentów zostało zniszczonych lub nie przetrwało.


Kres tego miejsca nadszedł 18 stycznia 1945 roku. Obozowe władze wiedziały co się święci. Nie zwołano porannego apelu, a kaci pakowali się i szybko uciekali z miejsca. Wkroczyła Armia Czerwona, która zastała tam wycieńczone do granic możliwości, chore i wygłodzone dzieci. Część wróciła do swoich rodziców, część została przeniesiona do utworzonego specjalnie dla nich miejsca w budynku Miejskiego Pogotowia Opiekuńczego.Znaczek pocztowy poświęcony dzieciom z obozu niemieckiego dla polskich dzieci w Łodzi
Autorem grafiki waloru poświęconego dzieciom ucierpiałym wskutek przebywania w niemieckim obozie w Łodzi, jest Jan Konarzewski. Przedstawił on na niej dwie dziecięce postacie za drutem kolczastym na niebieskim tle. W tle ciemniejszym odcieniem została zapisana nazwa tematu. W dolnej części znaczka na białym tle oznaczenie państwa emitującego Polska, Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, rok emisji 2022, autora projektu i nominał waloru 3,90 zł. Planowany nakład to 144 00 sztuk o wymiarach 31,25 x 43 mm każdy, w arkuszach sprzedażnych po 12 egzemplarzy. Technika druku to offset na papierze fluorescencyjnym. Źródła:

https://filatelistyka.poczta-polska.pl/sklep_pl/index.php5?

https://ipn.gov.pl/pl/historia-z-ipn/126748,Artur-Ossowski-Niemiecki-oboz-pracy-dla-polskich-dzieci-przy-ul-Przemyslowej-w-L.html

Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.