2023-01-02 22:37:18

Historia ukazywania scen narodzin Jezusa za pomocą scen z figurkami, sięga średniowiecza. W XIII wieku zwyczaj ten rozpowszechnił się w Europie. Stało się to za sprawą Franciszka z Asyżu, który stworzył żywą szopkę angażując do niej zwierzęta już w 1223 roku. Nie każdy jednak miał taką możliwość, więc popularnością cieszyły się również te bez prawdziwych zwierząt. Szopki wystawiane był głównie w kościołach i klasztorach.


W Polsce w XIV wieku coraz większym zainteresowaniem cieszyły się jasełka. Czyli również sceny z Bożego Narodzenia, ale grane przez aktorów lub kukiełki. Przy tym zwyczaju jednak również często tworzono małe lub duże szopki. W I połowie XVIII wieku w Polsce biskup zakazał szopek, gdyż jego zdaniem były zbyt niereligijne i zbyt rozrywkowe. Zezwolono jedynie na inscenizacje scen za pomocą figur. Jak to bywa przy zakazach często odnoszą odwrotny skutek. Celebracja jasełek przeniosła się w świeckie miejsca i na ulice. Z czasem więc kościół zaczął patrzeć na nie przychylniejszym okiem.


Pierwsze szopki typowo krakowskie zaczęły pojawiać się w II połowie XIX wieku. Zaczęły różnić się swoim stylem od innych. Stały się one bardziej zaawansowane i bogate. Tworzono je w rozmiarach bardziej mobilnych, które można było łatwo przenosić i ogromnych, które miały mechanizmy pozwalające na poruszanie się figurek jak kukiełek. Temat został przymusowo zaniechany przez wybuch I wojny światowej. Jego odrodzenie rozpoczęło się w 20-leciu międzywojennym.


Od 1937 roku zaczęto organizować konkurs szopek krakowskich. Miało to ogromny wpływ na ich rozwój. Podczas II wojny światowej musiano zaniechać wydarzenia, jednak powróciło ono po zakończeniu ataku Niemiec na Polskę. Od lat 60' wprowadzono nawet mechanizmy elektryczne, a z roku na rok same szopki są coraz bardziej zaawansowane wizualnie i architektonicznie.
3 znaczki w tematach "Szopki krakowskie"


W temacie "Szopki krakowskie" wyemitowane zostaną 3 rodzaje znaczków. Każdy z nich przedstawia inscenizację narodzin Jezusa na czerwonym tle. W lewej górnej części oznaczenie autorki grafik, Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i rok emisji 2023. Nieco niżej nazwa emitenta Polska. Z prawej nominał 3,90 zł. Z lewej pionowo zapisana nazwa tematu, z prawej pionowo dane autorów szopek: Józefa Madeja, Kazimierza Stopińskiego i Zbigniewa Gillerta. Projekty znaczków stworzyła Joanna Fleszar-Haspert. 

Walory drukowane offsetem na papierze fluorescencyjnym. Każdy z nich ma format 31,25 x 51 mm. Na arkuszach sprzedażnych znajdzie się ich  sztuk. Nakład każdego z rodzajów to 120 000 egzemplarzy, łącznie 360 000 znaczków w temacie Szopek Krakowskich. Konkretne szopki zostały wybrane na podstawie konkursu w tej dziedzinie z 2021 roku.Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Szopki_krakowskie

https://filatelistyka.poczta-polska.pl/sklep_pl/index.php5

Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.